1433128180667_120.jpg

تیم ملی والیبال ایران در نخستین میزبانی خود از لیگ جهانی 2014 از ساعت 21 روز جمعه 29 خرداد برابر آمریکا به میدان می رود. دیداری که امتیازهای آن می‌تواند شانس ایران برای صعود را نسبت به لهستان افزایش دهد.

تیم ملی والیبال ایران با کسب 7 امتیاز از شش بازی خارج از خانه انگیزه زیادی بعد از آمریکا 17 و لهستان 11 امتیازی در رده سوم گروه B لیگ جهانی والیبال قرار دارد. حالا ایرانی ها انگیزه زیادی دارند تا در بازی های خانگی بیشترین امتیاز را کسب کنند و بتوانند در بین دو تیم برتر صعود کننده به دور نهایی باشند.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خانگی خود از ساعت 21 روز 29 خرداد در سالن 12 هزار نفری والیبال به مصاف آمریکا می رود. آمریکا مقتدرترین تیم این گروه و مدافع عنوان قهرمانی است. تیم ملی آمریکا تا اینجا تمام دیدارهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشته و بیشترین امید را برای صعود به دور نهایی دارد.

تیم های ایران و آمریکا پیش از این در قالب لیگ جهانی 2015 دو بار در شهر کالیفرنیای آمریکا به مصاف هم رفتند. آمریکا موفق شد تا در هر دو بازی خانگی به راحتی پیروز شود. نمایش نه چندان مطلوب تیم ملی در خاک حریف موجب شد تا بسیاری به بازی تیم ملی انتقاد کنند. در این بیازی ها ساندرس، کریس تنسون و دیوید اسمیت بهترین عملکرد را در دفاع روی تور داشتند.

اما در سرویس آمریکا موفق شد با درخش کریستنسون عملکرد به مراتب بهتری را از ایران به نمایش بگذارد. به طوری که تنها در بازی اول هفت سرویس موفق آمریکا مقابل سه سرویس موفق ایران به ثبت رسید.

والیبال در آمریکا ورزشی دانشگاهی است. اگر چه بسیاری بیسبال و بسکتبال را ورزش اول ایالات متحده می‌دانند اما والیبال هم در این کشور و بویژه در لیگ‌های دانشگاهی از اهمیت زیادی برخوردار است. آمریکا برعکس کشورهای صاحب‌نام، لیگ والیبال ندارد و دانشگاه‌ها در این کشور تیم داری می‌کنند و به‌صورت دوره‌ای رقابت‌هایی مانند لیگ برگزار می‌کنند. اما در عوض بیش از نیمی از بازیکنان تیم ملی آمریکا در بهترین لیگ‌های جهان مانند، روسیه، لهستان و فرانسه به زمین می‌روند.

آمریکا در دهه های اخیر همواره یکی از قدرت های والیبال جهان به شمار رفته است. نگاهی به کارنامه افتخارات این تیم نشان دهنده کسب عناوین مختلف در طول سال های مختلف بوده است.

دو مدال طلا، یک نقره و دو برنز در لیگ جهانی والیبال در کنار سه طلا و یک مدال برنز المپیک و یک طلا و یک برنز قهرمانی جهان مهمترین عناوینی است که تیم ملی آمریکا در سال های گذشته بدست آورده است. البته این تیم تقریبا همیشه در رقابت های قاره ای یکی از سکوهای برتر را از آن خود کرده است.

آمریکایی ها با تاسی از پرچم کشور خود در بازی های خانگی پیراهن سورمه ای و قرمز به تن می کنند اما در بازی های خارج از خانه سفید می‌پوشند.

تیم والیبال ایالت متحده آمریکا یکی از رقیب‌های جدی تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی است چراکه آن‌ها امسال آمده‌اند از عنوان قهرمانی دوره گذشته خود دفاع کنند و همچنین درصدد جبران باخت مقابل تیم ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان هستند.

شناخته‌ترین لژیونر آمریکایی مت اندرسون، هم‌تیمی سعید معروف در تیم زنیت کازان روسیه است. او پس‌ازآنکه به دلیل افسردگی برای مدتی از تیم زنیت جدا شد، با حضور معروف در این تیم، بازگشت و توانست 2 جام قهرمانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا و سوپر لیگ روسیه کسب کند.

مکس هولت دیگر نماینده آمریکا در روسیه است که این فصل برای تیم دینامو موسکو به میدان رفت و به جام CEV رسید. دیوید لی، بازیکن باتجربه آمریکایی نیز در لیگ روسیه همراه با تیم لوکوموتیو بازی می‌کرد، اما به مقام پنجمی در این لیگ بسنده کرد.

در فصل گذشته آمریکایی‌ها بیشتر در لیگ لهستان مشغول بودند. آن‌ها 5 لژیونر در این کشور داشتند. مورفی تروی، روسل هولمس و پائول لوتمن همراه با تیم‌هایشان، به فینال جام لهستان رسیدند. تروی در پایان لیگ امسال لهستان به‌ عنوان بهترین زننده سرویس معرفی شد. آج نالی، لیبرو تیم ملی والیبال آمریکا نیز در این لیگ حضور داشت.

اریک شوجی، لیبرو، کاویکا شوجی، پاسور و اسکات توزینسکی، قدرتی زن تیم ملی والیبال آمریکا، نماینده آمریکایی‌ها در لیگ آلمان هستند. هر سه در تیم ریسایکلینگ برلین بازی می‌کنند و به فینال این لیگ راه یافتند.

در لیگ فرانسه نیز 4 بازیکن آمریکایی به نام‌های دیوید اسمیت، دن مکدونل، تایلور کراپد و دوستین واتن حضور داشتند که از بین آن‌ها تیم اسمیت و مکدونل به پلی‌آف راه یافت. تیلور سندر که سال گذشته ارزشمندترین بازیکن لیگ جهانی شناخته شد، امسال در لیگ ایتالیا همراه تیم کادونیا ورونا مسابقه داد. همچنین جو ساندر در تیم سیر سفتی پروجیا و ریلی مک کیبین در تیم سی ام سی رانوا دیگر ملی پوشان آمریکایی حاضر در لیگ ایتالیا بودند.

شاید بتوان به‌عنوان نقطه‌ضعف در این تیم حضور پاسور در دنده‌های 1 و 2 را نام برد. مواقعی از بازی که پشت خط زن به منطقه 4 می‌رود و دریافت‌کننده تیم که نقشی محوری دارد در منطقه 2 حضور پیدا می‌کند و این موضوع حداقل در بازی آخر این تیم مقابل ایران برای آن‌ها مشکل‌آفرین شده بود.

محور کارهای تاکتیکی آمریکا بر دوش تیلور سندر و مت اندرسون است و در دریافت، حمله، دفاع و سرویس نفرات اول تیمشان هستند. سندر و اندرسون از هر نقطه‌ای از زمین که باشند توانایی حمله به زمین حریف را دارند و در این مسئله از تمام هم‌بازی‌هایشان عملکرد بهتری داشتند. بر طبق آمار منتشر شده در 6 بازی اخیر این تیم از 632 حمله آن‌ها به زمین حریف، 360 حمله توسط این دو انجام‌شده است و در نیمی از این حملات موفق بوده‌اند.

تیم ملی والیبال ایران اما در سال های اخیر خود را به عنوان یکی از قدرت های جدید والیبال جهان مطرح کرد. تیم ملی والیبال تا امروز تمام تیم های مدعی جهان را شکست داده است. اما افتخارات ایران در ورزش والیبال به یک قهرمانی در بازی های آسیایی، دو قهرمانی در مسابقات مردان آسیا و همچنین عنوان چهارمی لیگ جهانی 2014 و ششمی مسابقات قهرمانی جهان محدود می شود. سکوی جهانی هنوز زیر پای بلندقامتان والیبال ایران قرار نگرفته است.

تیم ملی والیبال ایران در این دوره از مسابقات نیز مثل سال قبل با هدایت اسلوبودان کواچ به میدان می رود. سعید معروف کاپیتان و لژیونر تیم ملی در کنار محمد بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی 2013 از شاخص ترین بتازیکنان تیم ملی ایران هستند. کادر فنی تیم ملی در این دوره از مسابقات دست به تغییراتی نیسبتا گسترده زد و از بازیکنان جوانی مثل مهدی مرندی، جواد معنوی نژاد و حسن صنوبر بهره برد.

تیم ملی والیبال ایران موفق شد تا در لیگ جهانی 2015 یک امتیاز در خاک لهستان و ششش امتیاز از روسیه بگیرد. شاگردان کواچ با 7 امتیاز از بازی های خارج از خانه امید زیادی به پیروزی در دیدار های خانگی و صعود به دور بعد دارند. اما نباید فراموش کرد که پیروزی بر آمریکا مدافع عنوان قهرمانی حتی در تهران هم آسان نیست.

برنامه دیدارهای والیبال ایران و آمریکا:

تهران – مجموعه ورزشی آزادی

جمعه 29 خرداد 1394 ساعت 21

یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 21


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : والیبال ,آمریکا ,بازی ,جهانی ,قهرمانی ,جهان ,والیبال ایران ,قهرمانی جهان ,عنوان قهرمانی ,والیبال جهان ,سعید معروف ,مدافع عنوان قهرمانی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شهر زیتونی - گذری بر علم و یافته ها مرجع رسمي مقالات لوازم آرايش بیگ گو وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ محتواچی اخبار تهران کانال دنیای ترس ستاره باران سایت رسمی تیم شنای افرا